رمان اما ( Emma Novel )
18 مهر 1398 ساعت 15 و 19 دقیقه
رمان اما ( Emma Novel )

رمان اما ( Emma Novel ) 

یکی از بهترین ویژگی های شب های طولانی پاییز و زمستان فرصت بیشتر ما برای کتاب و کتابخوانی است . یک داستان گیرا ، فنجانی چای یا قهوه و سکوت شبانه و مطلق این شب ها انسان را وا می‌دارد تا خود را با داستانی شگفت انگیز که توسط یکی از بهترین رمان نویسان جهان به قلم تحریر درآمده سرگرم نمایید و با تمام وجود در دنیای بی نظیر آن غوطه ور شود . 

رمان اِما 

رمان اِما یکی از پرفروش ترین و معروفترین عناوین جهان محسوب می‌شود که بر اساس ادعای بسیاری از خوانندگان جز ده رمان برتر جهان است که در سال 1816 میلادی توسط جِین آستن خلق شد .

 

جین آستن ( Jane Austen ) 

 

قلم شیوا و بلیغ جِین آستن و نگرش خاص وی به دنیای زنان و شناخت ویژگی های ذاتی آن ها باعث خلق شش اثر ماندگار از وی و حک شدن نامش در قلب مردم دنیا تا دویست سال بعد از فوت وی یعنی عصر حاضر شد . 
جِین در شانزدهم دسامبر سال 1775 درست یک ماه دیرتر از انتظار پدر و مادرش در روستای استیونتون ( Steventon )  از بخش همپشر ( Hampshire ) واقع در قسمت جنوبی انگلستان به دنیا آمد و چند ماه بعد در پنجم آپریل 1776 نام جِین برای وی برگزیده شد . 

آنچه که از مطالعه رمان‌های جین آستن به خوانندگان القا می‌شود هوش بینظیر او در پردازش شخصیت ها و راوی داستان است به طوریکه مخاطب آثار وی ، خود را در خط به خط رمان با قهرمان داستان همراه می‌بیند . 
جین رمان‌هایش را به دور از هر گونه گرایش سیاسی و اجتماعی پرورانده است او نه تنها هیچگاه خود را اسیر حوادث روزگار پیرامون خود نکرده است بلکه از دید اجتماعی نیز همیشه نگاهی متفاوت به دنیای پیرامون خود داشت . آثار به جای مانده از جین آستن همگی بیانگر طنز قدرتمند ، نکته سنجی بینظیر و نگاهی هوشمندانه به رفتار و اخلاقیات انسانها است . 
 
خانه موزه جین آستن در روستای استیونتون    تصویر نقاشی شده از جین آستن   غروب سواحل همپشر
 

رمان های معروف جین آستن ( Best Novels By Jane Austen ) 

 
  • نورثنگر ابی ( Northanger Abbey ) 

رمان نورثنگر اَبی که دو فیلم نیز با همین عنوان در سال های 1986 و 2007 ساخته شده است ، داستان دختری جوان به نام کاترین مورلند ( Catherine Morland ) است که خواننده را در سفر خود به درک بهتر از جهان و افراد پیرامونش وامیدارد . کاترین دختری ماجراجوست که تصوراتش از دنیای پیش رو و از نگاه یک زن ، ورای ذهنیت دختران و زنان دیگری است که جهان را در ثروت اندوزی و کسب مقام و جایگاه اجتماعی از طرق معمول زنانه می‌بینند .  
آستن اولین بار در سال 1803 این رمان را سوزان نامید و آن را در اختیار انتشارات کِراسبی ( Crosby & Co Publications ) قرار داد تا این اثر را چاپ کند ، ولی این انتشارات از چاپ کتاب سر باز زد . 
سپس جین با یک بازنگری کلی در سال های 1816 تا 1817 در عنوان و متن رمان ، این کتاب را دوشیزه کاترین نامگذاری کرد اما از انتشار آن منصرف شد . بعد از مرگ جین ، برادرش هنری آستن در آخرین روزهای ماه دسامبر سال 1817 اقدامات نهایی برای چاپ این رمان را در چهار جلد و با مقدمه ای مبنی بر اینکه جین آستن نویسنده هر چهار جلد آن می‌باشد ، انجام داد . 

 
  • ترغیب ( Persuasion ) 

این اثر نیز مانند رمان نورثنگر اَبی ، شش ماه بعد از مرگ جین آستن در دسامبر سال 1817 به چاپ رسید و در واقع آخرین اثر منتشر شده از او محسوب می‌شود . قهرمان رمان ترغیب دختری 27 ساله به نام آنه الیوت ( Anne Elliot ) است ، خانواده آنه مقداری بدهی بالا می‌اورند و به همین دلیل مجبور به اجاره دادن منزل خود به یک دریا سالار و همسرش می‌شوند ...

 
  • غرور و تعصب ( Pride and Prejudice )

غرور و تعصب دومین اثر از آثار فاخر جین آستن می‌باشد که در 21 سالگی یعنی سال 1796 نوشته شد ولی تا 1813 به چاپ نرسید . جین در وصف این اثر خود ، آن را " کودک دلبند من " نامیده است . 
تا به حال دو فیلم معروف با الهام از این اثر یکی توسط هالیوود با بازی کیرا نایتلی ( Keira Christina Knightley ) در نقش الیزابت و متیو مک فادین ( Matthew Macfadyen ) در نقش آقای دارسی ، و دیگری از سینمای بالیوود با عنوان عروس و تعصب با بازی آیشواریا رای و مارتین هندرسون در سال های 2005 و 2004 ساخته شده اند . 

 
  • اما ( Emma ) 

و حالا اثر متفاوت جین آستن یعنی اِما ، جین آستن قبل از رونمایی این اثر مدعی شد که :
می‌خواهم قهرمانی را خلق کنم که کمتر کسی مثل من به آن علاقمند می‌شود.
قهرمان این داستان دختری با قدرت خیالپردازی بالا و باهوش با چهره ای دلربا به نام اِما وودهاوس است که مدام در خیال خود افراد پیرامونش را درگیر روابط عاشقانه می‌بیند و این در حالی است که خود را از گزند ازدواج برحذر می‌دارد . این رمان در قالبی طنز وار به سبک جین آستین ، قصد دارد تا از مرز بین خیال و واقعیت رونمایی کند .
او در خانواده ای مرفه به دنیا آمد و چیزی در این دنیا وجود نداشت که او از آن بی بهره باشد مگر مادرش که تنها تصاویری مبهم از ناز و نوازش هایش در خاطر وی نقش بسته بود . 
او فرزند دوم خانواده بود و پدری مهربان داشت و بعد از ازدواج خواهرش ، این دخترک زیبا عنوان خانمی عمارت وودهاوس را به دوش می‌کشید . 
یکی از ویژگی های بد اِما خودرایی و خود برتربینی بیش از حد او بود به طوریکه دوشیزه تیلور معلم مهربان و دلسوز او که با خانواده وودهاوس در آن خانه زندگی می‌کرد همیشه نگرانی خود را از این اخلاق دخترک باهوش داستان عنوان می‌کرد . همه چیز به خوبی پیش می‌رفت تا اینکه روز ازدواج دوشیزه تیلور فرا رسید ، اِما قلبا از این وصلت رضایت داشت ، شوهر خانم تیلور مردی خوب ، ثروتمند و در عین حال خوشتیپ بود ، ولی جای خالی معلم و دوست عزیز اِما تا مدت ها حس می‌شد . 

شما می‌توانید رمان اِما را از این لینک خریداری نمایید . 

دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.