مدیریت استراتژیک یا راهبردی چیست ؟
20 ارديبهشت 1399 ساعت 17 و 14 دقیقه
مدیریت استراتژیک یا راهبردی چیست ؟

مدیریت استراتژیک

هر سازمانی نیاز به یک سری تجزیه و تحلیل‌های بنیادین و مفهومی در زمینه شیوه اجرای امور و کنترل منابع دارد که باید توسط هر یک از مدیران سازمانی مورد توجه قرار گیرد که به این تجزیه و تحلیلها و شیوه پیگیری امور برای هر چه بهتر شدن امور داخلی و علی الخصوص خارجی سازمان ، مدیریت استراتژیک گفته می‌شود . 
فرآیندهای مبتنی بر مدیریت استراتژیک عبارتند از بررسی بیانیه ماموریت سازمان ، در نظر گیری دارایی های سازمان مربوطه و پیشبینی چشم‌انداز توسعه سازمان برای رسیدن به بالاترین رتبه قابل دسترسی ؛ در این بین بیانه ماموریت در واقع در برگیرنده اهداف ، ارزش ها ، عقاید و مزایای رقابت سازمانی است و می‌توان آنرا مهم ترین و اولین ابزار مورد نیاز هر مدیر دانست . 
پیتر دراکر را پدر بیانیه ماموریت می‌نامند چرا که در دهه 70 میلادی برای نخستین بار از این واژه برای بیان بهتر شیوه مدیریت استفاده کرد . 

مدیریت استراتژیک چیست 

اما مدیریت استراتژیک چیست و چه شرایطی دارد ؟ در واقع باید مدیریت استراتژیک را اینگونه تعریف کرد که مجموعه‌ای مشتمل از راهکارهای کلان در زمینه پیشبرد کسب و کار و صنایعی است که سازمان مورد نظر در آنها وارد شده است ، بررسی رقیبان ، نحوه پیشروی آنها در رسیدن به اهدافشان و برنامه ریزی هدفهای مناسب برای رقابت و پیشروی در راه مورد نظر از سایر رقیبان خلاصه‌ای از تعریف مدیریت استراتژیک را دربرمی‌گیرد . باید در نظر داشت که مدیریت استراتژیک یک فرایند دائمی و همیشگی است که توسط تیمی متشکل از مدیران و سرمایه گذاران سازمان پیگیری می‌شود .
وظیفه تیم مدیریت بر این منوال است که پس از بررسی ظرفیت داخلی و خارجی سازمان و تحلیل مسائل مرتبط با آن مدیریت استراتژیک مورد نظر خود را شکل می‌دهند و سپس شروع به پیشنهاد راهکارها و استراتژی های مناسب در زمینه ارتقا موارد مذکور می‌نمایند . 
انتخاب و نوع انتخاب یکی از مهمترین موارد قابل توجه برای ترقی در مبحث مدیریت استراتژیک سازمانی می‌باشد ، انتخاب اینکه چه کارکنانی برای این هدف در نظر گرفته شوند و اینکه تامین کنندگان و مشاوران این راه چه کسانی باشند از مهمترین مواردی هستند که یک مدیر خوب در زمینه مدیریت باید به آن نگاه ویژه‌ای داشته باشد و در حقیقت این مسئله تعیین کننده قابلیت های مدیر مربوطه است .

تفاوت مدیریت استراتژیک با برنامه ریزی استراتژیک

از اولین واژه هایی که می‌توان مدعی شد هر مدیری با ورود به مباحث مدیریتی با آنها روبرو می‌شود استراتژی و مدیریت استراتژیک است . بطور یقین استراتژی عبارتست از روشهای گوناگون در راه رسیدن به اهداف کوتاه یا بند مدت سازمانی در جهت ترقی سازمان یا شرکت مورد نظر. 
اما استراتژیک و یا بهتر است بگوییم مدیریت استراتژیک گلچین کردن و بهره‌گیری از استراتژی های از قبل تعیین و بررسی شده در راستای رسیدن به آینده‌ای مطلوب برای تحقق برنامه‌ریزی های بلند مدت مجموعه می‌باشد . 

چشم انداز و نقش آن در مدیریت استراتژیک 

در تعریف بیانیه چشم انداز و یا چشم انداز به بیانی بسیار ساده می‌توان آن را مجموعه‌ای از آرزوهای سازمان برای آینده معرفی کرد که در واقع به سمع و نظر اعضای سازمان می‌رسد ، یکی از مهمترین مسائل در زمان پیشنویس یا بازنویسی چشم انداز سازمان بررسی نظرات نیروهای انسانی در تمامی سطوح می‌باشد و باید به این مهم توجه کرد که با ورود هر یک از افراد جدید به خاناده سازمان ، این اشخاص باید بطور کامل با این چشم انداز سازمانی آشنا شوند . 

آینده پژوهی و ارتباط آن با مدیریت استراتژیک 

 
نگرش به اینکه در آینده چه اتفاقاتی خواهد افتاد و تا چه اندازه برای رسیدن یا نرسیدن به اهداف استراتژیک ما در ارتباط با آینده سازمان و تاثیرات آنها را آینده پژوهی می‌نامند . 
با عنایت به تعریف بالا باید ادعا کرد که یکی از ویژگیهای یک مدیر خوب در زمینه مدیریت استراتژیک قدرت آینده پژوهی وی می‌باشد . 
آینده پژوهی عبارت است از بررسی توانایی‌هایی که داریم و پیشبینی آینده در قبال اهدافی که به صورت بلند مدت برای آنها برنامه ریزی کرده‌ایم . 
به بیان دیگر اساس فرآیند برنامه ریزی و مدیریت استراتژیک مطالعه توان درونی و بیرونی در حال حاضر و نگرش مناسب با توجه به متغیرها برای تعالی سازمان می‌باشد . 

 
  
دیدگاه های کاربران
برای این خبر دیدگاهی ثبت نشده است
ارسال دیدگاه

دیدگاه شما بعد از تایید توسط مدیریت در بین دیدگاه ها نمایش داده خواهد شد

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.